Subiect "cotizare" Deschis de oproiu cornelia la data: 02/01/2009 6:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare
Scris de: oproiu cornelia la data: 02/01/2009 6:18am
Gen:F
Data nasterii:09.08.1954
Stagiul de cotizare:26ani
Alte date:19 ani si 10 luni:la gr.a 2-a de munca;
Intrebare:am fost informata ca conform stagiului de cotizare si a perioadei lucrate la gr.a 2-a am un stagiu complet de cotizare de 29ani si 8 luni;si ca trebuie sa mai cotizez inca 4 luni.Chiar este necesar sa cotizez?Ce avantaje am?Mentionez ca incepind cu luna ianuarie am inceput sa cotizez.Dupa cum am fost informata de dumneavoastra,cu vechimea pe care o am ma incadrez la pensie anticipata partiala in iunie 2009.
Re: cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/02/2009 8:39am
Nu intelegem cine v-a sfatuit sa mai cotizati inca 4 luni. Asa cum am calculat noi dupa datele transmise de dv ( pe care noi le-am considerat corecte) cu sporul de vechime de 4 ani si 9 luni pentru stagiul de 19 ani lucrat in gr II realizati un stagiu total de cotizare de 30 ani si 9 luni mai mare de stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni.Asa cum am raspuns la mesajul dv din 30 ianuarie, pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare, cu 4 ani pentru stagiul in gr II era suficient sa aveti stagiul de cotizare de 29 ani si 8 luni. Dv avandu-l cu 1 an si 1 luna mai mare nu era nevoie sa mai cotizati. In concluzie avantajul ca mai cotizati 4 luni este foarte mic si nu merita efortul financiar pe care il faceti.
Va incadrati la pensie anticipata partiala in 9 iunie 2009 iar pensia dv se diminuiaza cu un procent de 5,4 % fata de pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1