Subiect "cand pot iesi la pensie?" Deschis de Cristina Glavan la data: 02/02/2009 4:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie?
Scris de: Cristina Glavan la data: 02/02/2009 4:44am
Gen:F
Data nasterii: 08 IULIE 1954
Stagiul de cotizare: 32 ani si 2 luni
Alte date:grupa a II-a - 21 ani si 6 luni
Intrebare: Can pot iesi la pensie limita de varsta( tinand cont de grupa a II-a) si cand pot iesi la pensie anticipat
Daca ies anticipat, se mai poate iesi la limita de varsta tanand cont de grupa a II-a, ma afecteaza cumva?
Va multumesc anticipat?
Am intrat si am vazut raspunsuriel dvs, sunteti tari, sa o tineti tot asa, e mare lucru sa-ti dea cineva informatii la obiect.
Va admir fff mult

Cu stima
cristina
Re: cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 2:09am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 08 mai 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 21 ani in gr a II a beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand astfel un stagiu total de 37 ani si 5 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite intree 20 si 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 08 noiembrie 2009 la varsta de 55 ani si 6 luni, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica in 08 mai 2009. Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu reducerea pentru stagiul in grupa de munca.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 4 ani si 6 luni de reducere varstei standard pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare. In aceste conditii daca cereti pensie anticipata partiala in 08 mai 2009 pentru o anticipare de 6 luni si stagiul de cotizare care depaseste cu peste 8 ani stagiul complet de cotizare, pensia va fi diminuata cu un procent mai mic de 1 %.
Avand insa in vedere ca numai peste 6 luni adica in noiembrie 2009 aveti dreptul la pensie la limita de varsta noi va sfatuim ,daca sunteti angajata, sa asteptati iesirea la pensie la limita de varsta. Prin aceasta evitati sa mai mergeti la Casa de Pensii sa cereti trasformarea pensiei anticipate partiale in pensie la limita de varsta atunci cand aveti acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1