Subiect "pensionare" Deschis de paul la data: 02/03/2009 3:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: paul la data: 02/03/2009 3:10am
Gen:M
Data nasterii:28.05.1949
Stagiul de cotizare:31 ani , 9 luni , 22 zile din care : 7 ani , 4 luni , 10 zile in grupa a II a
Alte date:somaj:3 luni , 7 zile ; armata : 1 an , 11 luni , 22 zile
Intrebare:cand ma pensionez ?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 10:54am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 28 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 54 ani si 9 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 28 februarie 2009 atunci cand veti avea stagiul total de cotizare mai mare de 34 ani si 6 luni.
Stagiul total de cotizare il calculati dv deoarece nu ati specificat daca datele trecute la “Alte date” sunt incluse sau nu in “Stagiul de cotizare”. Somajul este recunoscut integral ca stagiu de cotizare daca la trecerea in somaj nu ati beneficiat de salarii compensatorii. Daca ati beneficiat de salarii compensatorii perioada de somaj este luata in considerare cu putin sub jumatate. Stagiul pentru serviciul militar este adaugat in intregime la stagiul de cotizare.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1