Subiect "transformare grupa a II-a in grupa I" Deschis de Solomon Ionel la data: 02/03/2009 3:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
transformare grupa a II-a in grupa I
Scris de: Solomon Ionel la data: 02/03/2009 3:45am
Gen:
Data nasterii:06.06.1956
Stagiul de cotizare:1983-prezent (25 ani)
Alte date:
Intrebare:Intre 1983 si 2001 am lucrat 3 ani si 8 luni cu grupa a II-a si 14 ani si 9 luni cu grupa I.Dupa 2001 am lucrat 3 ani cu conditii deosebite si pana in prezent (adica 4 ani) cu conditii normale.Am folosit calculatorul dumneavoastra si am observat (ceea ce si stiam) ca pentru 14 ani de grupa I mi se scad 8 ani si 5 luni din varsta de pensionare fara sa se tina cont si de restul anilor lucrati in altfel de conditii.
Intrebarea (rugamintea) mea este daca imi puteti spune daca exista vre-o posibilitate legala sa trec cei 3 ani si 8 luni de grupa a II-a 100% in x ani de grupa I 50%..pentru a se putea lega de anii de grupa I existenti.La actualul loc de munca mi s-a spus ca se poate face acest lucru (adica daca doresc se pot trece anii de grupa a II-a 100% in x ani de grupa I 50%..dar nu au putut sa imi spuna si temeiul legal...).Problema la mine este ca cei 3 ani si 8 luni de grupa a II-a ii am la o alta intrepindere care nu mai exista,iar cel care se ocupa de hartii acum imi cere temeiul legal dupa care ar putea face aceasta echivalare.

Multumesc.
Re: transformare grupa a II-a in grupa I
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 11:15am
Nu exista prevederi legale care sa prevada aceasta schimbare a incadrarii in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1