Subiect "spor de zgomot" Deschis de petre.adriana la data: 02/03/2009 4:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de zgomot
Scris de: petre.adriana la data: 02/03/2009 4:00am
Gen:feminin
Data nasterii:9.09.1954
Stagiul de cotizare:1974
Alte date:
Intrebare:vreau sa stiu cum este considerat sporul de 15% pentru zgomot care l-am avut in perioada 1974 - 1992 ca operator calculator , pot intra in vreo grupa de munca? si cum se calculeaza , as putea iesi mai devreme la pensie?
Re: spor de zgomot
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 11:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Incadrarea in grupele de munca se face in urma unei documentatii intocmita de angajator, este avizata de Inspectoratul de Munca si aprobata de Casa de Pensii. Faptul ca ati beneficiat de un anumit spor nu are relevanta privind incadrarea locului dv de munca intr-o grupa de munca. Pentru a afla aceasta va adresati persoanelor care se ocupa la angajator cu incadrarea in grupele de munca (compartiment resurse umane) sau personalului sindical. Daca locul dv de munca se incadreaza in grupele de munca reveniti cu precizari.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1