Subiect "Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?" Deschis de Totoliciu Gheorghe la data: 02/03/2009 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?
Scris de: Totoliciu Gheorghe la data: 02/03/2009 4:17am
Gen:M
Data nasterii:23.05.1949
Stagiul de cotizare:43 ANI
Alte date:
4 ANI si 7 LUNI lucrati in grupa a II-a; 12.07.1971-12.02.1976
7 ANI si 2 LUNI lucrati in conditii deosebite; 01.01.2002-prezent
Intrebare: Conform datelor de mai sus pot solicita pensie anticipata?
Stiu ca ma incadrez pt pensie anticipata partial, dar nu stiu daca perioada lucrata in grupa a II-a si in conditii deosebite, se adauga la stagiul de cotizare de 43 ani (calendaristici) ca sa intrunesc stagiul de 44 ani si 6 luni pentru a ma incadra sa solicit pensie anticipata.
In cazul in care solicit pensie anticipata, atunci cand voi intruni conditiile pentru iesirea la pensie de limita de varsta, trebuie sa mai fac vreun demers la casa de pensii?
Re: Pensie anticipata sau pensie anticipata partiala?
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 12:51pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 4 ani si 7 luni in gr a II a nu beneficiati de spor de vechime deoarece conform vechi legi a pensiilor 3/1977 nu se acorda spor pentru stagii mai mici de 5 ani in grupele I sau II.
Impreuna cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa 1 aprilie 2001 aveti un stagiu total de 11 ani si 9 luni in conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 10 si 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 23 februarie 2012 la varsta de 62 ani si 9 luni, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica in 23 februarie 2009. Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu reducerea pentru stagiul in grupa de munca.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 2 ani de reducere a varstei standard pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Stagiul de cotizare ramane cel comunicat de dv de 43 ani (cu peste 8 ani mai mult de stagiul complet de cotizare) nebenefiind de spor de vechime pentru grupa II de munca .
Presupunand ca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 23 februarie 2009 procentul de diminuare al pensiei anticipate partiale fata de pensia la limita de varsta va fi de 3,6 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1