Subiect "iesire la pensie limita de varsta" Deschis de COMAN ADELA la data: 02/03/2009 4:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie limita de varsta
Scris de: COMAN ADELA la data: 02/03/2009 4:51am
Gen: feminin
Data nasterii: 21 aprilie 1952
Stagiul de cotizare: 24ani si 6luni
Alte date:actualmente pensionata medical din anul 2000 cu stenoza mitrala
Intrebare:Am nascut si crescut 4 copii cand ma pot pensiona definitiv
multumesc anticipat pt.raspuns
Re: iesire la pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/04/2009 4:38am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru nastere si crestere copii, in 21 mai 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si la iesirea la pensie la limita de varsta in 21 mai 2009 daca stagiul dv de cotizare este mai mare decat stagiul complet de cotizare de 28 ani si 2 luni. Aceasta conditie o indepliniti daca perioada cat ati avut pensie de invaliditate (cca 8 ani) nu ati inclus-o in stagiul de cotizare. Aceasta perioada este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare.
La iesirea dv la pensie la limita de varsta este posibil ca aceasta in anumite conditii sa fie mai mica decat pensia pe care o aveti acum. Pentru aceasta este bine sa cereti ajutorul cuiva care cunoaste modul de calcul al pensiei de invaliditate sa va confirme daca pensia la limita de varsta este mai mare decat pensia de invaliditate. Trebuie sa stiti acest lucru inainte de a cere pensie la limita de varsta pentruca aveti dreptul sa optati pentru cea avantajoasa. Noi nu putem sa facem aceasta apreciere deoarece nu avem datele necesare.
Daca nu reusiti sa gasiti pe cineva sa va sfatuiasca in aceasta privinta ne puteti trimite noua pe adresa de mail webmaster@lapensie.com urmatoarele date de pe decizia de pensionare de invaliditate din anul 2000:
-Data de emitere a deciziei
-Stagiul de cotizare
-Stagiul potential de cotizare
-Gradul de invaliditate
-Punctajul realizat
-Punctajul mediu al pensiei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1