Subiect "pensie anticipata" Deschis de liliana lacea la data: 02/03/2009 5:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: liliana lacea la data: 02/03/2009 5:19am
Gen:F
Data nasterii:07.03.1955
Stagiul de cotizare:28 ani si 4 luni
Alte date:5 copii si 4 ani de facultate
Intrebare:cind ajung la virsta de pensie anticipata,i.e. 55 ani, pot cotiza in plus pentru a mari perioada de cotizare in scopul de a nu fi penaliza prea mult?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/04/2009 5:11am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru nastere si crestere copii, in 07 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 5 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani si la iesirea la pensie la limita de varsta in 07 martie 2013 daca stagiul dv de cotizare este mai mare decat stagiul complet de cotizare de 30 ani. Aceasta conditie o indepliniti cu ajutorul stagiului pentru cursuri universitare care este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica in 07 martie 2010. Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu reducerea pentru nastere si crestere copii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Cotizarea suplimentara se face incheind un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii, insa daca nu sunteti angajata sau pensionata si trebuie facuta inainte nu dupa cererea pensiei anticipate partiale.
Pe de alta parte noi consideram ca incheierea unui astfel de contract este eficient numai daca nu se indeplineste stagiul complet de cotizare. In cazul dv un astfel de contract constituie o investitie cu o eficienta foarte mica si nu este recomandabila.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1