Subiect "Re: Pensia anticipata partiala" Deschis de la pensie la data: 02/03/2009 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 6:01am
Pentru Rotariu Viluta
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 25 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica din 25 septembrie 2007.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru a va calcula procentul de diminuare ar trebui sa stim stagiul dv de cotizare. Daca va calculam numai stagiul lucrat in sistemul public (cum spuneti dv la stat) diminuarea ar fi in 25 ianuarie 2009 de cca 15 %. Dar dv mai aveti si stagiul lucrat la CAP si deci diminuarea va fi mai mica. Pentru a calcula corect diminuarea trebuie sa mergeti cu carnetul care atesta stagiul dv lucrat in CAP, unde sunt trecute si normele anuale efectuate de dv in acest interval, la Casa de Pensii pentru a va transforma acest stagiu in “timp util” adica in ani echivalenti care se aduna la stagiul de cotizare de 32 ani.Abia dupa ce cunoastem acest timp util putem calcula procentul de diminuare.
Daca din cei 13 ani lucrati in CAP vi se calculeaza cel putin 7 ani si 2 luni timp util atunci adaugati la cei 32 ani realizati un stagiu de cotizare ce depaseste 40 ani si aveti dreptul sa cereti pensie anticipata care nu se mai diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1