Subiect "pensie anticipata" Deschis de bica mircea la data: 02/03/2009 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: bica mircea la data: 02/03/2009 6:47am
Gen:m
Data nasterii:23.05.1947
Stagiul de cotizare:29ani10luni25 zile
Alte date:lucrat in gr 1 -3ani 9luni -75% :8ani 1 luna grupa 2 -75%
Intrebare:cind pot iesi la pensie anticipata
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/04/2009 7:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 23 iunie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand in vedere situatia interpretabila a stagiilor dv in grupele de munca important este modul de interpretare al Casei de Pensii si credem ca este recomandat sa va adresati acesteia
Interpretarea noastra este urmatoarea:
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Calculul stagiilor in grupele de munca se face pentru perioadele efectiv lucrat in aceste grupe. Dupa calculul nostru aveti urmatoarele stagii integrale in grupele de munca: 2 ani si 9 luni in gr I si 6 ani si 8 luni in grupa II.
Pentru aceasta beneficiati de un spor de vechime total de 2 ani si 6 luni care adaugat la stagiul de cotizare rezulta un stagiu total de 32 ani si 4 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 8 si 10 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 23 decembrie 2009 la varsta de 62 ani si 7 luni, cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni la data pensionarii. Aceasta conditie o indepliniti daca lucrati in continuare.
Pensie anticipata, pe care ca varsta o puteti cere in prezent, nu trebuie avuta in vedere dupa parerea noastra deoarece si in cazul acesta se cere conditia de stagiu egal cu cel complet de cotizare pe care nu-l puteti indeplini decat lucrand in continuare iar atunci cand il indepliniti puteti beneficia de reducerea pentru grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1