Subiect "Pensionare" Deschis de Neagu Ioana la data: 02/04/2009 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Neagu Ioana la data: 02/04/2009 4:49am
Gen:F
Data nasterii:03.09.1958
Stagiul de cotizare:34 ani, 02 luni
Alte date:grupa I 8 ani, 6 luni(1975-1983); grupa II 14 ani, 08 luni(1983-1997), conditii normale 11 ani (1997-2009).
Intrebare:Avand in vedere situatia generata de criza economica si faptul ca sunt amenintata de pierderea locului de munca, va rog foarte mult sa-mi spuneti cand ma pot pensiona, fie pentru limita de varsta fie anticipat partial.Va multumesc si multumesc si celui care mi-a recomandat sit-ul dv.oastra, pe care il voi recomanda la randul meu.
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/05/2009 5:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 03 septembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 4 ani iar pentru stagiul in gr II un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de cotizare de peste 41 ani si 8 luni.
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci cumulati impreuna un stagiu total de 23 ani si 2 luni in conditii deosebite si pentru acesta aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 03 septembrie 2013.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale de 8 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani.
Stagiul in gr II a fost echivalata cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru stagiul de 14 ani in grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionare rezulta un total de 7 ani care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta in 03 septembrie 2011.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Varianta 3
Puteti cere pensie anticipata de la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica din 03 septembrie 2013 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare cu mai mult de 10 ani. Aceasta reducere nu poate fi cumulate cu reducerile de la variantele 1 sau 2 iar aceasta find echivalenta cu varianta 1
Pensia anticipata nu se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta.
Varianta 3 fiind echivalenta cu varianta 1 ramane sa alegeti intre variantele 1 si 2 in functie de cum a fost echivalat stagiul de gr I si pentru a afla aceasta va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1