Subiect "de ce?" Deschis de ioan p la data: 02/04/2009 7:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
de ce?
Scris de: ioan p la data: 02/04/2009 7:19am
Gen:m
Data nasterii:12.03.54
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:in programul dumneavoastra de stabilire a datei de pensionare ,daca la vechime trec 32 ani(atat am efectiv lucrati)rezultatul e pensionare la 56 ani-am 9 ani si10luni grupa speciala si 20 ani grupa a II a,iar daca trec 34 ani(atat am cu anii de subteran ) imi da pensionarea la 57,6 ani.Nu inteleg cu cat creste vechimea creste si limita de varsta?
Re: de ce?
Scris de: la pensie la data: 02/05/2009 7:32am
Noi am pus pe site la dispozitia vizitatorilor diverse programe de calcul care sunt intocmite conform prevederilor legislatiei din domeniul pensiilor.
Ele sunt folosite de cei care au minime cunostinte in acest domeniu.
Cei care nu au aceste cunostinte ne dau noua datele pe forum si noi le facem calculele .
Dv ati utilizat programul de reducere a varstei de pensionare pentru stagii in gr I de munca de la punctu 7 (desi in datele transmise nu spuneti ca aveti stagiu in gr I ci in conditii speciale cu care probabil a fost echivalat stagiul de grI.
Reducerea de la acest punct se face conform art 167^1 din legea 19/2000 care are acest mod curios de a stabili varsta din care se face reducerea pentru stagiul de gr I. Aceasta prevedere suna astfel:
“Varstele standard de pensionare din care se face reducerea prevazuta in tabelul nr. 4 sunt cele corespunzatoare anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie, prevazute in anexa nr. 3, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare corespunzator anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie”.
Daca ati inteles aceasta prevedere ati obtinut si raspunsul la intrebarea dv , daca nu ati inteles ne pare rau dar explicarea ei cere mult spatiu si preferam sa va dam solutia sa ne dati noua datele pe forum, mai clar decat ati facut-o, privind stagiile in grupele de munca asa cum fac si ceilalti vizitatori.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1