Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de george matei la data: 02/05/2009 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: george matei la data: 02/05/2009 8:06am
Gen:M
Data nasterii:25.03.1955
Stagiul de cotizare:34
Alte date:4 ani grupa I-a 100% si 28 ani grupa II-a 100%
Intrebare:La ce data pot iesi la pensie conform legislatiei actuale?
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/06/2009 4:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 25 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazuta in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 2 ani iar pentru stagiul in gr II un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de cotizare de 43 ani .
In functie de prevederile legii pensiilor 19/2000 pot fi 2 variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 atunci cumulati un stagiu total de 32 ani in conditii deosebite si pentru acesta aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si 6 luni si puteti iesi la pensie la limita de varsta in 25 septembrie 2012.
Varianta 2
Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru stagiu dv in conditii speciale intre 2 ani si 5 luni si 5 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 1 an.
Stagiul in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 si pentru stagiul de 28 ani in grupa conditii deosebite beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionare rezulta un total de 7 ani si 6 luni care va da dreptul la iesirea la pensie la limita de varsta tot in 25 septembrie 2012.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Varianta 2 este mai avantajoasa decat varianta 1 deoarece reduce si stagiul complet de cotizare cu un an si creste punctajul pensiei cu cca 3%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1