Subiect "pensii" Deschis de maria bock la data: 02/06/2009 1:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: maria bock la data: 02/06/2009 1:47am
Gen:
Data nasterii:24aug1958
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:gr. II- 19 ani
Intrebare:pensie anticipat si pensie anticipat partial, se tine cont si de copii?(eu am trei).
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 02/07/2009 11:33am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 24 august 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 19 ani in gr a II a beneficiati de spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un total de 39 ani si 9 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 18 si 20 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform caruia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 24 august 2014 la varsta de 56 ani, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pentru nasterea si cresterea a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an insa aceasta reducere nu se poate cumula cu reducerea pentru grupa de muna asa ca trebuie sa alegeti reducerea pentru grupa de munca aceasta fiind mai mare.
Pensie anticipata puteti cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica din 24 august 2013 cu conditia ca la data pensionarii sa aveti stagiul de cotizare mai mare decat 40 ani (inclusiv sporul de vechime pentru grupa de munca). Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu reducerea pentru stagiul in grupa de munca.
Pensia anticipata nu se diminuiaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1