Subiect "varsta de pensionare" Deschis de grigorovici la data: 02/06/2009 5:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: grigorovici la data: 02/06/2009 5:30am
Gen:masculin
Data nasterii:19 aprilie 1948
Stagiul de cotizare:30 ani 7 luni
Alte date:12 ani grupa II
armata 1 an 4 luni
facultate 5 ani inginer hoticultor zi
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona ?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/07/2009 1:06pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 19 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 12 ani in gr a II a beneficiati de spor de vechime de 3 ani care se adauga, impreuna cu stagiile asimilate pentru serviciul militar si pentru facultate, la stagiul de cotizare realizand un total de 39 ani si 11 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform caruia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 19 martie 2010 la varsta de 57 ani si 6 luni, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 19 septembrie 2007. Aceasta reducere nu poate fi cumulata cu reducerea pentru stagiul in grupa de munca.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru perioada de 2 ani si 6 luni de reducere a varstei standard pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1