Subiect "depunere dosar" Deschis de Doina la data: 02/07/2009 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunere dosar
Scris de: Doina la data: 02/07/2009 8:09am
Gen:F
Data nasterii:12.12.1960
Stagiul de cotizare:23 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Firma la care am lucrat pana la 31.01.2009 este declarata in insolvabilitate.Eu am o decizie de incapacitate de munca incepand cu data de 1.02.2009,incadrata in gr II de invaliditate.Deoarece starea sanatatii nu-mi permite plimbarea pe la ghisee va rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste:
1.Cererea de pensionare impreuna cu documentele aferente unde trebuie depusa: la Casa de Pensii a sectorului unde a avut adresa ultimul loc de munca(sect 2) sau unde am domiciliu(sect 5).
2.In obligatia cui revine depunerea?a mea sau a unui functionar al firmei?
3.Ce se intelege prin" dovada certificare stagiu de cotizare[/i]" si "[i]dovada incetarii platii indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca"?4.Firma nu este la zi cu platile la CAS,dupa cum v-am spus este declarata in insolvabilitate.Nici cu plata pe CM nu este la zi.Ultima luna platita este august.La dosar trebuie anexata si o adeverinta din care sa rezulte achitarea contributiei de asigurari sociale pana la data solicitarii drepturilor.Cine imi da aceasta adeverinta?Sunt bolnava de cancer si sanatatea nu-mi permite deplasari lungi si stat pe la cozi la ghisee.Va rog mult sa ma ajutai sa-mi clarific aceste nedumeriri.
Deasemeni am constatat ca in certificatul privind stagiul de cotzare trimis de CNPAS in dreptul venitului lunar realizat este trecuta o suma care corespunde statului de plata dar care nu a fost operata in cartea de munca.In ce fel imi poate afecta calculul pensiei de invaliditate?Cum pot afla/preintampina un calcul eronat al pensiei?
Multumesc anticipat!
Re: depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 02/08/2009 2:15pm
Noi analizand numai prevederilor legale si plecam de la inceput cu dorinta de a va ajuta. Daca aceste prevederi nu sunt respectate, asa cum se intampla frecvent, este posibil sa apara disfunctionalitati pe care le regretam si ne pare rau ca nu am putut sa le evitam.
In aceasta dorinta va dam urmatoarele raspunsuri:
1 .Art. 82 alin (2) din legea pensiilor 19/2000 prevede:
“ Cererea de pensionare,impreuna cu actele care dovedesc indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege se depun la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul asiguratului.
2. Art. 167^2 alin (2) din legea pensiilor 19/2000 prevede:
„In cazul persoanelor prevazute la art.5 alin (1) pct. I, II si III, (La pct I sant: „persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual si functionarii publici”), cererea de pensionare impreuna cu actele doveditoare se depun de catre angajator sau institutia care efectuiaza plata drepturilor de somaj dupa caz, in termen de 90 zile de la data indeplinirii conditiilor de pensionare, la casa teritoriala de pensii in raza careia se afla domiciliul asiguratului.
3. Dovada de certificare a stagiului de cotizare este necesar in caz ca aveti stagii de cotizare care nu sunt trecute in carnetul de munca si acestea sunt adeverinte de la angajatorul in care ati lucrat acel stagiu netrecut in carnetul de munca.
-Indemnizatia pentru incapacitate de munca este platita de angajator si deci dovada de incetare a platii acestei indemnizatii trebuie sa o dea tot angajatorul.
4. Deasemeni contributia de asigurari sociale trebuie sa o retina angajatorul si sa sa o vireze Casei de Pensii . Deci adeverinta trebuie sa o dea tot angajatorul
Dupa parerea noastra dv trebuie sa faceti numai o cerere in care sa cereti angajatorului sa intocmeasca dosarul de pensie, la care sa atasati decizia comisiei de expertiza medicala.
Dupa data de 1 aprilie sumele retinute pentru contributia de asigurari sociale a fost transmisa in format electronic la Casa de Pensii. Faptul ca aceste sume sunt specificate in scrisoarea de la CNPAS inseamna ca aceste sume au fost transmise si nu mai are importanta daca sunt trecute in carnetul de munca.
Re: depunere dosar
Scris de: Doina la data: 02/09/2009 4:19pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru promtitudinea raspunsului.Felicitari pentru acest site.
Mai am o intrebare:Anumite declaratii au fost trimise cu posta,s-a revenit si au fost depuse din nou,dar tot nu apar in calculator.Ce se face in acest caz?
Multumesc anticiopat.
Re: depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 02/10/2009 8:30am
Ne cerem scuze dar nu intelegem exact despre ce declaratii vorbiti si al cui calculator.
Daca sunt declaratii privind plata CAS-ului si va afecteaza si pe dv nu vedem alta solutie decat sa asteptati si daca nu vor fi luate in calcul sa depuneti contestatie indicand eroarea comisa si numarul adreselor trimise prin posta.
Re: depunere dosar
Scris de: doina la data: 02/10/2009 5:46pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Intradevar despre declaratiile pt CAS era vorba.Multumesc pentru raspuns
Re: depunere dosar
Scris de: gheorghe ion la data: 02/24/2009 9:55am
Gen:m
Data nasterii:02.06.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! As dori sa stiu de cind se face plata pensiei - din momentul cind depui dosarul la casa de pensii sau de cind a iesit decizia medicala precizez ca decizia medicala a iesit din iunie 2008 (cu revizuire anuala mai 2009) iar dosarul a fost depus in noiembrie 2008.

Multumesc foarte mult! Astept raspunsul dumneavoastra!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1