Subiect "pensie pentru limita de varsta" Deschis de ionescu-stanciu elena la data: 05/07/2008 2:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pentru limita de varsta
Scris de: ionescu-stanciu elena la data: 05/07/2008 2:11pm
Data nasterii:18 01 1950
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:somaj 12 luni

Intrebare: ce acte suplimentare imi trebuie fata de cele deja depuse la pensia anticupata partial , pentru pensionarea pentru limita de varsta ?
daca una din adeverintele depuse a avut cnp-ul gresit a fost luata in calcul ?
Re: pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/07/2008 4:26pm
La calculul pensiei anticipate partiale se au in vedere aceleasi date ca la pensia de limita de varsta mai putin stagiile asimilate pentru cursurile universitare, stagiului militar si perioada de pensie de invaliditate. La trecerea la pensie la limita de varsta se iau in calcul si acestea si eventualele contributii ulterioare la fondul de pensii. Deci daca aveti vreuna din situatiile de mai sus si nu ati depus actele necesare trebuie sa le depuneti.
Referitor la adeverinta cu cnp-ul gresit depinde de instructiunile pe care le au cei care introduc datele in calcul. Daca la pensia anticipata ati primit pe langa decizie si un buletin de calcul verificati daca datele din adeverinta se regasesc in buletinul de calcul.
Re: pensie pentru limita de varsta
Scris de: cristea elena la data: 02/09/2010 6:01am
Gen:feminin
Data nasterii:27 08 1954
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:ce pensie voi avea dca ultimul salariu este de 1435ron/luna brut
Re: pensie pentru limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 02/12/2010 8:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Avand in vedere ca indepliniti abele conditii pentru pensie anticipata (nediminuata), de varsta si de stagiu de cotizare, probail ca ati cerut pensie anticipata.
Toate pensile din sistemul public de pensii, inclusiv cea anticipata, se calculeaza in functie de toate salariile avute pe tot stagiu de cotizare nu numai dupa ultimul salariu si deci nu putem sa o apreciem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1