Subiect "calcularea pensiei" Deschis de SANCU GHEORGHE la data: 02/12/2009 6:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensiei
Scris de: SANCU GHEORGHE la data: 02/12/2009 6:14am
Gen: MASCULIN
Data nasterii:23 aprilie l949
Stagiul de cotizare: 39 ani si 6 luni
Alte date: nu am inclus stagiul militar la stagiul de cotizare
Intrebare:ce pensie pot primi incepand cu o1.martie 2oo9
Re: calcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 02/12/2009 2:11pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 23 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Valoarea pensiei la limita de varsta depinde de salariile (veniturilor) obtinute pe toata perioada de cotizare si noi nu putem sa o apreciem insa dv o puteti calcula cu programul “Calculare pensie” de pe site-ul nostru.
In 01 martie 2009 puteti iesi la pensie anticipata partiala. Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. In cazul dv la 1 martie aveti o anticipare de 59 luni iar stagiul dv de cotizare depaseste cu peste 5 ani stagiul complet de cotizare pentru care pensia dv anticipate partiala se va diminua fata de pensia la limita de varsta cu cca 15%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1