Subiect "recalculare pensie" Deschis de nine mariana la data: 02/12/2009 7:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: nine mariana la data: 02/12/2009 7:01am
Gen:F
Data nasterii:10 dec 1953
Stagiul de cotizare:25 de ani si 11 luni
Alte date:Din totalul vechimii,7 ani am fost pensionata medical
Intrebare:As dori sa stiu,cu certificat de nevazator,grad accentuat,cum se face recalcularea pensiei pentru limita de varsta.
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/12/2009 3:07pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru handicapul pe care il aveti ,din 10 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu cunoastem toate datele pentru a face o analiza a situatiei dv.
Pentru aceasta ar trebui sa stim:
In prezent lucrati sau sunteti pensionata medical?
Daca acum sunteti pensionata medical cu ce data a fost emisa decizia de pensionare? daca vi s-a acordat stagiu potential prin decizia de pensionare? Gradul de invaliditate (I, II sau III), punctajul total de pe decizie si punctajul mediu al pensiei.
Daca ati cerut pensie la limita de varsta?
De cat timp aveti certificat de handicap accentuat ?
Cat timp ati lucrat cu handicapul accentuat?
Re: recalculare pensie
Scris de: Nine Mariana la data: 02/26/2009 6:15am
Gen:F
Data nasterii:10 dec 1953
Stagiul de cotizare:25 ani si 11 luni
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns.Sa completez datele:am fost pensionata medical gr 2 din 1 ianuarie 1996 si,de la 1 ianuarie 2001,am fost pensionata cu ord.102.Posed certificat permanent pentru handicap vizual,iar handicapul il am din nastere.Stiu ca ar fi trebuit sa primesc un spor de 15% la pensie ,iar pentru anii lucrati in plus,conform ord.547/2008 inca un spor.Va rog sa ma ajutati,daca se poate.Multumesc frumos.
Re: recalculare pensie
Scris de: Nine Mariana la data: 02/26/2009 6:18am
Gen:F
Data nasterii:10 dec 1953
Stagiul de cotizare:25 ani si 11 luni
Alte date:Punctajul actual este de 1,43
Intrebare:
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/27/2009 4:06am
Ne pare foarte rau ca nu putem sa va raspundem précis la intrebarile puse de dv deoarece nu avem elementele necesare analizei. Noi numai interpretam anumite legi si pentru a incadra situatia dv in prevederile acestora avem nevoie de informatiile cerute.
In raspunsul dat anterior am cerut sa ne furnizati anumite date iar dv ati raspuns numai partial in schimb ati pus alte intrebari pentru care ne sunt necesare alte date.
Inca odata ne cerem scuze pentruca nu va putem fi de folos fara a cunoste stuatia dv exacta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1