Subiect "Pensionare" Deschis de Neaga Maria la data: 02/12/2009 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Neaga Maria la data: 02/12/2009 9:27am
Gen: F
Data nasterii: 1954-05-17
Stagiul de cotizare: 32 ani
Alte date: 18 ani grupa II
Intrebare: As vrea sa stiu cand pot iesi anticipat? Multumesc
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/12/2009 3:23pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 15 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Pentru stagiul de 18 ani in gr a II a beneficiati de spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand un stagiu total de cotizare de 36 ani si 6 luni.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 18 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 4 ani conform careea puteti iesi la pensie la limita de varsta in 15 februarie 2010, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 15 februarie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Pentru cei 4 ani reducerea varstei pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuarea pensiei anticipate partiale.
Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in 15 februarie 2009 pentru 12 luni de anticipare si stagiul de cotizare cu peste 7 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare ati avea pensia anticipata partiala diminuata cu cca 2% fata de pensia la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1