Subiect "Revenire" Deschis de Radu Liliana la data: 02/12/2009 1:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Revenire
Scris de: Radu Liliana la data: 02/12/2009 1:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Va multumesc pentru raspuns.Este reconfortant sa stii ca exista cineva in tara asta care sa te poata ajuta.Oficial am primit raspunsuri laconice si neclare.Sau n-am primit...Am sa abuzez de bunavointa Dvs. pentru lamuriri suplimentare.
Sunt incadrata ca persoana cu handicap in grad accentuat ca urmare a unei operatii pe cord,datorata stenozei mitrale,care a necesitat proteza valvulara metalica(2004).In ce grad de invaliditate ma voi incadra ca pensionar ?
Pentru folosirea programului de calcul a pensiei,unde se inscriu perioadele de somaj,somaj tehnic,ajutor social intervenite pe durata stagiului de cotizare ?
Va multumesc pentru bunavointa.
Re: Revenire
Scris de: la pensie la data: 02/13/2009 3:45am
Incadrarea intr-un anumit grad de invaliditate o face medicul expert de la comisia de expertiza tinand cont de capacitatea dv de munca si de cerintele locului de munca asa cum prevede art 54 din legea 19/2000 si anume:
”In raport cu cerintele locului de munca si cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, a capacitatii de autoservire, de autoconductie sau de orientare spatiala, invalidul necesitand ingrijire sau supraveghere permanenta din partea altei persoane;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce si de a se orienta spatial, fara ajutorul altei persoane;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, invalidul putand sa presteze o activitate profesionala”.
Indemnizatiile de somaj se vor introduce in program identic cu salariul. In schimb pentru ajutorul social mai intrebati si in alta parte, opinia noastra este ca nu intra in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1