Subiect "pensie anticipata" Deschis de rosu veronica la data: 02/13/2009 1:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: rosu veronica la data: 02/13/2009 1:22am
Gen:feminin
Data nasterii:08.07.1955
Stagiul de cotizare:29ani si 5luni
Alte date:studii superioare 5 ani
Intrebare:pot beneficia de pensie anticipata si cum se calculeaza aceasta?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/13/2009 4:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 08 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioada studiilor universitare se considera stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare relizand un stagiu de cotizare total de 34 ani si 3 luni depasind stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 08 iulie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza, fata de pensia la limita de varsta, cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Calculul pensiei anticipate partiale se face in doua etape:
-Se calculeaza pensia la limita de varsta cu ajutorul programului “Calculul pensiei” de pe site-ul nostru in care trebuie sa introduceti veniturile obtinute pe toata perioada de cotizare. La intrare in program treceti la “Data incepereii activitatii data inceperii facultatii daca aceasta a fost facuta inaintea angajarii iar pe perioada facultatii alegeti codul “F”. La “Data iesirii la pensie la limita de varsta” completati “iulie 2015”
- Calculati procentul de diminuare al pensiei anticipate cu programul “Pensie anticipata partiala” de pe site-ul nostru introducand in program numarul de luni de anticipare (60 in 08 iulie 2010 ) si numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare (4 ani in prezent). Daca nu mai lucrati pentru aceste date diminuarea va fi cu 18 % iar daca mai lucrati un an si stagiul de cotizare depaseste cu 5 ani stagiul complet de cotizare diminuarea va fi de 15%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1