Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de popescu maria la data: 02/13/2009 3:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: popescu maria la data: 02/13/2009 3:35am
Gen:F
Data nasterii:15.08.1955
Stagiul de cotizare:7 ani,10 luni,5 zile la data de 1.07.1992
Alte date:Din data de 20.10.1992 sunt pensionara gr.II de invaliditate.
Intrebare:La ce data ma pot pensiona si ce punctaj acumulez , momentan punctajul este de 0,45892. Va multumesc.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/13/2009 7:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 august 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu putem sa va calculam ce punctaj veti avea la iesirea la pensie la limita de varsta. Pentru aceasta avem nevoie de unele date de pe decizia dv de pensionare din 1992.
Noi presupunem ca prin aceasta decizie vi s-au acordat 19 ani de stagiu potential caz in care foarte probabil punctajul dv la pensia la limita de varsta va fi mai mic decat punctajul pensiei de invaliditate din anul 1992 si in acest caz ar trebui sa anuntati, la data cand aveti varsta standard de pensionare, Casa de Pensii ca optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Pentru a fi sigura pe situatie inainte de data pensionarii la limita de varsta trebuie sa cereti ajutorul cuiva care sa analizeze decizia dv din anul 1992. Daca doriti sa va ajutam noi trebuie sa ne transmiteti de pe aceasta decizie de pensionare urmatoarele:
Litera F din decizie. Rubricile care contin date ce difera de 0 ani 0 luni 0 zile si in mod deosebit:
-Total stagiu de cotizare
-Conditii normale
-Stagiul necesar
-Stagiul potential
Litera G Puncte realizate
-Numar puncte realizate
-Punctaj mediu
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1