Subiect "pensie anticipata" Deschis de Roescu Horia Ioan la data: 02/13/2009 7:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Roescu Horia Ioan la data: 02/13/2009 7:03am
Gen:pensie anticipata
Data nasterii:07.03.1950
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:pot beneficia de pensie anticipata?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/13/2009 9:40am
La gen se completeaza “m” sau “f” pentru a sti daca datele sunt pentru o persoana de gen masculin sau feminin, deoarece daca-l luam dupa nume pot aparea erori. Noi am facut calculele pentru o persoana masculina.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 07 martie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 07 martie 2010 cand veti indeplini si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza, fata de pensia la limita de varsta, cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1