Subiect "anticipare sau somaj" Deschis de stefania la data: 05/09/2008 10:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anticipare sau somaj
Scris de: stefania la data: 05/09/2008 10:50am
Data nasterii:22.04.1954, F
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:17 ani in grupa II incepand cu 1972

Intrebare: Doresc sa ma pensionez anticipat cat mai curand intrucat postul pe care il aocup la o societate multinationala va fi desfiintat cu data de 1.09.2008. Exista vreo solutie astfel incat incepand cu aceasta data sa pot acoperi perioada ramasa pana la indeplinirea conditiilor de pensionare anticipata?
Re: anticipare sau somaj
Scris de: la pensie la data: 05/09/2008 11:37am
Conform datei de nastere, fara reducerea pentru grupa de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni.
La pensie anticipata s-ar putea iesi din 22 ianuarie 2009 daca ati avea vechimea mai mare cu 10 ani decat stagiul complet de cotizare conditie pe care nu o indepliniti. Puteti iesi in schimb la aceiasi data (22 ianuarie 2009) la pensie anticipata partiala cu diminuarea procentuala a pensiei.
Grupa a II a a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul lucrat in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni. Aceasta reducere nu modifica data de iesire la pensia anticipata partiala ci data de transformarea a acesteia in pensie la limita de varsta care se poate face in iulie 2010. Deasemeni aceasta reducere contribuie la diminuarea procentului de reducere a pensiei anticipate partiale.
De la desfintarea postului si pana in ianuarie 2009 dupa parerea noastra este sa beneficiati de indemnizatia de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1