Subiect "cotizare fara a munci" Deschis de simona la data: 02/17/2009 10:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cotizare fara a munci
Scris de: simona la data: 02/17/2009 10:47am
Gen:cotizare fara contract de munca
Data nasterii:13 09 1977
Stagiul de cotizare:2002-2006 profesor cu studii superioare
Alte date:din 2006 cotizez lunar minimul de 90 si ceva lei la casa de pensii Dolj
Intrebare:Trebuie sa cotizez intre 12 si 27 de ani ? Ce pensie voi avea?
Re: cotizare fara a munci
Scris de: la pensie la data: 02/17/2009 3:57pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 13 septembrie 2037 la varsta standard de pensionare de 60 ani stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Ne cerem iertare daca va spunem cateva pareri care nu vor fi pe placul dv, si ne permitem sa le spunem deoarece nu cunoastem adevaratul motiv care v-a determinat sa alegeti asemenea solutie.
-Avand in vedere varsta dv este prematur sa facem evaluari pentru un viitor asa indepartat deoarece probabilitatea ca legislatia sa se schimbe in peste 25 ani este dupa parerea noastra 100 %.
-Plata unei contributii pe un contract de asigurare sociala este o investitie cu rentabilitate foarte mica.
-Sfatul nostru este sa platiti aceasta contributie pana obtineti stagiul minim de cotizare de 15 ani care conform legislatiei actuale va deschide dreptul la pensie la limita de varsta.
-Stagiul dv de cotizare trebuie calculat pe luni si el cuprinde: stagiul asimilat pentru cursurile universitare + stagiul de cotizare ca profesor + stagiul obtinut cu plata contributiei pe contract de asigurare sociala.
-Pensia nu putem sa o apreciem dar este foarte mica.
-Punctajul obtinut pe perioada cat platiti contributie la Casa de Pensii este sub 0,25 puncte pe an
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1