Subiect "punctaj perioada somaj cu plati compensatorii" Deschis de Radu Liliana la data: 02/17/2009 11:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj perioada somaj cu plati compensatorii
Scris de: Radu Liliana la data: 02/17/2009 11:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Revin cu o noua intrebare legata de aplicarea programului oferit de Dvs.
La data de 01.04.1999 am fost disponibilizata,in conditiile oferite de OUG 9/97 si 52/98,cu plata drepturilor de somaj si a 12 plati compensatorii la nivelul salariului mediu net pe economie.Dupa trei luni,am optat pentru plata integrala a compensatiilor in vederea infiintarii unei societati comerciale.
In conformitate cu legea 19/2000,aceste sume au fost supuse contributiei de asigurari sociale,deci sunt generatoare de punctaj si stagiu de cotizare.(art.26/1;37/2;78M/2)Cum se procedeaza pentru acest caz,cu programul de calcul ?
In situatia in care programul de calcul nu are prevazuta aceasta situatie,va rog sa ma informati asupra modalitatii de calcul si a valorii acelui salar mediu net pe economie,care nu apare in anexele legii.
Va multumesc pentru bunavointa.
Re: punctaj perioada somaj cu plati compensatorii
Scris de: la pensie la data: 02/18/2009 7:13am
Situatia dv este destul de complicate iar prin trimiterile dv la articolele din legea 19/2000 vreti sa o complicati si mai mult. Aceste articole se refera la perioadele de somaj cu salarii compensatorii dupa 1 aprilie 2001 cand nu se ia in calcul intreaga suma primita ci mai putin de jumatate dupa un calcul destul de complicat. Dv ati primit salariile compensatorii inainte de aprilie 2001 si legislatiea cunscuta de noi (ordin 340/2001) prevede ca sa fie luata in calcul intreaga suma primita. Din pacate nu putem sa va ajutam privind sumele primite de dv. Parerea noastra este sa folositi salariul mediu brut pe economie nu cel net deoarece sumele nete sunt cele rezultate dupa retinerile de impozit si alte contributii. Slariul mediu la care au fost raportate salariile compensatorii a fost un salariu planificat iar noi cunoastem salariile medii brute in acea perioada.
Re: punctaj perioada somaj cu plati compensatorii
Scris de: Radu Liliana la data: 02/20/2009 6:25am
Gen:F
Data nasterii:01.05.1953
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date:
Intrebare: Imi pare rau,dar cred ca am facut o gresala,cand am abordat intrebarile mele ca subiect nou,si nu in continuarea celor anterioare.Datele personale au fost inscrise doar pe primul mesaj.
Urmeaza sa ma pensionez in cursul acestui an,deci in conditiile legii 19/2000.Ma uimeste ca nicaieri nu gasesc un raspuns transant cu privire la problema compensatiilor acordate prin OUG 9/97 SI 52/98 cu atat mai mult cu cat in aceasta postura s-au aflat mii de cetateni loviti de multiplele restructurari ale economiei romanesti.
Pentru ordinul 340/2001 v-as ruga sa-mi indicati daca cunoasteti un site internet pe care este disponibil impreuna cu anexa sa,metodologia de aplicare a legii 19/2000.
Va multumesc mult pentru rabdare.
Re: punctaj perioada somaj cu plati compensatorii
Scris de: la pensie la data: 02/21/2009 8:38am
Ordinul 340/2001 prin care se aproba normele de aplicare ale legii 19/2001 il gasiti cautand pe Google sau puteti cauta direct la:
http://www.pensiitimis.ro/legi/o340.01.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1