Subiect "pensionare anticipata partiala" Deschis de ferm tsvet la data: 02/17/2009 11:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata partiala
Scris de: ferm tsvet la data: 02/17/2009 11:52am
Gen:m
Data nasterii:17 04 1949
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:1 an grupa I, 4 ani grupa II
Intrebare:cand ma pot pensiona?
Re: pensionare anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/17/2009 4:13pm
Ati mai pus aceasta intrebare acum adaugand numai stagiu de grupa II . In acest caz nu se modifica raspunsul nostru decat cu faptul ca pentru stagiile de grupa de munca beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni realizand un stagiu total de 41 ani si 6 luni. In continuare repetam raspunsul anterior.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 17 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 59 ani si 9 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica din 17 ianuarie 2009 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1