Subiect "plata pensiei" Deschis de radut gabriela la data: 02/18/2009 2:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plata pensiei
Scris de: radut gabriela la data: 02/18/2009 2:43am
Gen:frnData nasterii:08.05.1974rnStagiul de cotizare:12rnAlte date:rnIntrebare:am lucrat in romania 12 ani cu carte de munca in sistemul sanitar,si de 5 ani sint plecata in ilalia.in toata aceasta perioada am fost in concediu fara plata.intrebarea mea este cum trebuie sa procedez pentru a plati cotizatia in toata aceasta perioada care mie imi lipseste (cei 5 ani de italia),pentru a beneficia de puctaj .mentiones ca la inceperea concediului fara plata aveam un salariu de 860ron cu multumiri gabriela
Re: plata pensiei
Scris de: la pensie la data: 02/18/2009 5:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 08 mai 2034 la varsta standard de pensionare de 60 ani stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Plata contributiei pe perioada cat nu lucrati se poate face incheind un contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii. Insa ca orice contract de asigurare se incheie pe o perioada care urmeaza nu pe o perioada trecuta. Pentru a incheia contract de asigurare sociala trebuie sa va prezentati la Casa de Pensii in raza careia se afla domiciliul si sa incheiati acest contract cu reprezentantii acesteia. Cat timp sunteti in Italia noi credem ca nu puteti incheia contractul deoarece prin contract se prevede obligatia sa va prezentati la Casa de Pensii atunci cand aceasta o solicita. Noi consideram ca este oportun sa incheiati contract de asigurare sociala numai pe perioada care va completeaza stagiul de cotizare pana la stagiul minim de cotizare de 15 ani si la suma minima, care este 1/4 din salariul mediu pe economie, deoarece eficienta acestei contributii este foarte mica din punct de vedere al punctajului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1