Subiect "pensie anticipată" Deschis de aurelia la data: 02/18/2009 3:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipată
Scris de: aurelia la data: 02/18/2009 3:01am
Gen:FemininrnData nasterii:23.06.1955rnStagiul de cotizare: 8 ani in CAP şi 4 nasteri.rnAlte date:rnIntrebare:Cand pot ieşi la pensie, cati ani mai trebuie să cotizez la Casa de pensii şi in ce cuantum.
Re: pensie anticipată
Scris de: la pensie la data: 02/18/2009 8:45am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 23 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Stagiul dv lucrat in CAP nu se considera fix 8 ani ci probabil mai putin. Pentru a afla aceasta trebuie sa mergeti cu carnetul in care aveti consemnate normele lucrate in CAP la Casa de Pensii si aceasta va transforma acest stagiu in ani utili. Dupa aceasta trebuie sa incheiati cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala pentru diferenta de ani pana la stagiul minim de 15 ani. Suma pentru care va sfatuim sa incheiati contractul de asigurare sociala este suma minima adica 1/4 din salariul mediu pe economie prevazut pentru anul respectiv. Pentru 2009 salariul mediu nu s-a aprobat in parlament insa se presupune a fi de cca 1693 lei iar suma minima ar fi de 424 lei pentru care ar trebui sa platiti lunar cca 135 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1