Subiect "pensie" Deschis de BOTOS ILONA la data: 02/18/2009 2:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: BOTOS ILONA la data: 02/18/2009 2:30pm
Gen:b Data nasterii:1952.12.19rnStagiul de cotizare:37rnAlte date:grupaI-9ani,10luni;grupaII-15ani,3ani-speciala,9,6anigrupaIII rnIntrebare:va rog sa-mi spuneti daca poate sotul meu sa iasa la pensie anticipat sau nu?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2009 6:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 19 decembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul in grupa I beneficiaza de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni iar pentru stagiul de gr II beneficiaza de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 45 ani si 9 luni.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000 si in functie de aceasta exista doua variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 la acesta se adauga celalalt stagiu de 3 ani de conditii speciale si totalizeaza un stagiu total de 12 ani si 10 luni in aceste conditii pentru care are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 5 ani
Grupa II a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite iar pentru stagiul de 15 ani beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 3 ani indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta un total de 8 ani si iesirea la pensie in 19 decembrie 2009.
Varianta 2
Daca locurile de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 pentru stagiul total in conditii deosebite de 24 ani are dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni, indeplinind si conditia ca sa stagiu de cotizare sa fie peste 35 ani.
Pentru stagiu in conditii speciale intre 2 ani si 5 luni si 5 ani beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 1 an.
Cumuland cele doua reduceri rezulta un total de 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie in 19 ianuarie 2011.
Pentru a afla cum a fost echivalat locul de grupa I va adresati societatii in care s-a aflat locul de munca in gr I.
Re: pensie
Scris de: botos ilona la data: 03/19/2009 6:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna .sotul a primit raspuns la dosar si a fost respins,motivand ca mai trebuie sa lucreze 2ani si 8 luni.a facut contestatie, afost in audienta si replica primita ca se i-a in calcul doar anii lucrati in gradul I ,anii din grupa II si III nu se i-au in consideratie. nu stim ce sa mai facem?este posibil sa nu fie luat in calcul ceilalti ani?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2009 2:13am
Sunt frecvente asemenea cazuri si dupa parerea noastra este un abuz.
Nerecunoastere grupei II nu este generala ci se refera numai la cazul sotului dv.
Deasemeni ea trebuie sa fie motivata.
In ultimul timp Casa de Pensii pentru grupele de munca cere adeverinte separate, nu accepta numai inscrierea ei in carnetul de munca. In acest caz trebuie sa ceara de la intreprindere o adeverinta in care sa se consemneze stagiul de gr II .
Daca poate sa demonstreze ca motivul nerecunoasterii este incorect si obtine si adeverinta cu grupa se poate adresa Tribunalului Judetean. Actiunea in judecata este scutita de taxa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1