Subiect "data depunere dosar" Deschis de Liliana Zodieru la data: 02/19/2009 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data depunere dosar
Scris de: Liliana Zodieru la data: 02/19/2009 6:15am
Gen:Gen:masculin
Data nasterii:07.07.1947
Stagiul de cotizare:33 ani si 4 luni,(Lg3/1997 16 ani,3luni,22 zile;cond normale 9 ani,2 luni,8 zile;stagiu af.gr.Isi II 4ani,3 luni)
Alte date:stagiu asimilat 1 an 4 luni 27 zile
Intrebare:cand se poate solicita pensionare anticipata partiala;
Re: data depunere dosar (corectie)
Scris de: liliana Zodieru la data: 02/19/2009 6:22am
Liliana Zodieru :
Gen:Gen:masculin
Data nasterii:07.07.1947
Stagiul de cotizare:30 ani si 7 luni,12 zile(Lg3/1997 16 ani,3luni,22 zile;cond normale 9 ani,2 luni,8 zile;stagiu af.gr.Isi II 4ani,3 luni)
Alte date:stagiu asimilat 1 an 4 luni 27 zile
Intrebare:cand se poate solicita pensionare anticipata partiala;
Re: data depunere dosar
Scris de: la pensie la data: 02/19/2009 9:56am
Ne pare rau dar desi ati facut rectificarea situatia stagiului de cotizare este tot neclara . Noi am extras din aceste date urmatoarele:
Stagiul de cotizare 30 ani 7 luni si 12 zile
Stagiu asimilat 1 an 4 luni si 27 zile
Total stagiu 32 ani si 9 zile
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 07 septembrie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Poate cere pensie anticipata partiala dupa varsta de 60 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica dupa 07 septembrie 2006 cand stagiul de cotizare este peste 33 ani si 4 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza, fata de pensia la limita de varsta, cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare de 33 ani si 4 luni la data pensionarii.
Situatia stagiului in grupele de munca I si II este neclara. Expresia “stagii aferente gr I si II “ este folosita in decizii de pensie(la limita de varsta ,anticipata, anticipata partiala sau de invaliditate) pentru sporurile de vechime pentru stagii in gr I si II . Daca ati luat aceste date dintr-o decizie de invaliditate atunci acesta este spor de vechime si se adauga la stagiul de cotizare (daca acesta nu este inclus deja in acesta) si prin aceasta indeplineste stagiul complet de cotizare si poate cere pensie anticipata partiala.
Atentie insa daca acum este in pensie de invaliditate se poate ca pensia anticipata partiala si uneori chiar cea la limita de varsta pot fi mai mici decat pensia de invaliditate, caz in care are dreptul sa opteze sa-si mentina pensia de invaliditate (evident daca stie acest lucru).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1