Subiect "De ce nu-mi raspundeti" Deschis de Vătui Dan la data: 02/21/2009 4:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
De ce nu-mi raspundeti
Scris de: Vătui Dan la data: 02/21/2009 4:30pm
Gen:M
Data nasterii:31III1945
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:DE CE NU IMI RASPUNDETI LA INTREBAREA ASUPRA PROGRAMULUI PREZENTAT DE DV IN SITE. ESTE O DIFERENTE EXTREM DE MARE DINTRE PUNCTAJUL REZULTAT DIN PROGRAMULUI DV (peste 3.5 puncte) SI DOSARUL EFECTIV DE PENSIONARE (2.57 puncte). Dupa o analiza atenta(sunt matematician si programator) sunt convins 99% ca programul de la Casa de Pensii este corect. Daca nu raspundeti imi creeaza impresia ca am dreptate. Daca am dreptate corectati-l si nu mai iluzionati viitori
pensionari, cu pensii mult umflate.
Astept totusi raspunsul pentru lamurirea situatii.
Re: De ce nu-mi raspundeti
Scris de: la pensie la data: 02/22/2009 7:09am
Ne pare rau ca trebuie sa va dam un sfat: ca atunci cand se produce o eroare matematica inainte de a da vina pe altii trebuie sa va verificati propriile actiuni .
Am raspuns la intrebarea dv din 8 februarie a c in aceiasi zi dar probabil ca din cauza ca mesajele se decaleaza pe masura ce apar altele noi nu ati mai gasit raspunsul. Repetam raspunsul cu precizarea ca programul Casei de Pensiei este mai bun ca al nostru dar folosit corect poate da rezultate corecte. Din pacate si al nostru are ca si al Casei de Pensii un “subprogram” numit “GIGI” care pe intelesul tuturor inseamna “Gunoi Intra Gunoi Iese”
Repetam raspunsul din 08 februarie 2009:
Programul calculeaza cu o exactitate care poate merge uneori pana la ultima cifra care poate sa fie diferita dupa metoda de aproximarea a ultimei cifre, daca datele introduse sunt cele care au stat la baza calculului facut de Casa de Pensii.
Totusi programul nostru nu este la fel de complex cu cel al Casei de Pensii asa ca in anumite cazuri poate da erori dar care pot fi evitate.
Am verificat si noi datele introduse de dv si am identificat unele erori:
1. In pagina de intrare trebuie sa completati in caseta “Data de iesire la pensie la limita de varsta” data cand impliniti varsta standard de iesire la pensie adica (31) iulie 2008 deoarece atunci programul allege stagiul complet de cotizare corect de 31 ani si 8 luni( 31,66667) pe care il aveti conform datei de nastere. Completand luna august 2008 programul utilizeaza stagiul complet de cotizare de 31 ani si 10 luni (31,83333) deoarece acesta s-a modificat in august 2008.
2. Un an universitar se socoteste incepand cu luna octombrie pana in luna septembrie a anului urmator. In acest caz trebuie sa selectati codul F pe toata perioada cursurilor universitare (inclusiv lunile iulie si august) cu exceptia ultimului an in cazul cand v-ati angajat inainte de 1 octombrie.
3. Sporul de vechime este dat in % si se completeaza in coloana “Sporuri” “%” . Daca dv ati completat acest spor in coloana “Fixe”luandu-l din buletinul de calcul nu este o gresala si ramane asa cum ati completat, in caz contrar cititi pe Forum “Sporul de vechime”
4. Ati comis o eroare mare in decembrie 1995 deoarece ati completat salariul lunar si ati selectat codul “O” caz in care programul calculeaza considerand salariul orar si-l inmulteste cu numarul de ore lucratoare pe luna, rezultand un punctaj foarta mare. Acesta fiind inainte de aprilie 2001 nu a fost plafonat punctajul nici in caz de eroare.
5. Plafonarea punctajelor anuale se face numai in perioada aprilie 2001 –iunie 2007 la 5 puncte anuale.
6. Dv avand buletinul de calcul al pensiei de la Casa de Pensii puteti compara punctajele anuale facand click pe linkul “Date introduse” ce se afla in partea superioara a tabelului de date introduse.
Asteptam raspunsul dv dupa modificarile necesare pentru a putea sa facem propriile noastre evaluari privind programul nostru.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1