Subiect "Varstele standard de pensionare si stagile minime si complete de cotizare" Deschis de Daniela Ciobotaru la data: 02/22/2009 6:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Varstele standard de pensionare si stagile minime si complete de cotizare
Scris de: Daniela Ciobotaru la data: 02/22/2009 6:51am
Gen:F

Data nasterii: 24 martie 1956

Stagiul de cotizare: 29 ani

Alte date: conditii normale de lucru si studii superioare

Intrebare: Am cercetat un tabel cu vastele standard de pensionare pe perioada aprilie 2001 si martie 2015. Conform acestui tabel la 58 ani si 10 luni pot iesi la pensie anticipata in aprilie 2010 avand stagiu complet de cotizare peste 27 ani si 8 luni (lucrez din 1 noiembrie 1980 deci am in acest an 29 ani).
Pot iesi la pensie anticipata in 2010? (in 24 martie 2010 implinesc 54 de ani iar varsta standard de iesire la pensie este 58 ani si 10 luni (conform cartii MEMO Relatii de munca/Gabriela Dita, Raluca Dimitriu, Alexei Delimart, 3Marcel Vasile, Bucuresti: Rentrop&Straton 2007)
Re: Varstele standard de pensionare si stagile minime si complete de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/22/2009 11:30am
Calculul dv este gresit. Nu avem intentia sa facem teoria acestui calcul dar va sfatuim sa aveti incredere in calculul nostru, acesta fiind si cel pe care il face Casa de Pensii.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 24 martie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani din 24 martie 2011, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 30 ani pe care trebuie sa-l indepliniti la data pensionarii anticipate partiale.
Perioada cat ati urmat cursurile universitare este considerat stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare, prin aceasta depasind in prezent stagiul complet de cotizare.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1