Subiect "intrebare pensie" Deschis de CIOBANU FLORICA la data: 02/22/2009 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare pensie
Scris de: CIOBANU FLORICA la data: 02/22/2009 7:34am
Gen: F
Data nasterii: 16.06.1954
Stagiul de cotizare: 31 ANI SI 7 LUNI
Alte date:
Intrebare: As dori sa stiu si eu daca in perioada 01.07.1975 - 01.03.1983 cand am lucrat la o cooperativa cu jumatate de norma/ sfert de norma( lucru la domiciliu) deoarece aveam 3 copii minori acasa, exista la acea vreme vreo prevedere in care se se specifice ca cine are 3 copii sa beneficieze de norma intreaga?
In acea perioada se specifica in carnetul de munca ( exemplu ca dintr-un an a lucrat 8 luni si 5 zile, din alt an 7 luni si 10 zile....) si in acest caz in perioada 1975 -1983 nu am ani completi. Pentru pensie anticipata cred ca am dreptul dar ma penalizeaza si din acest caz as vrea sa stiu daca exista ceva in care sa se ia in calcul norma intreaga.

Va multumesc pt raspuns
Ciobanu Florica
Re: intrebare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/23/2009 4:04am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 16 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru nasterea si cresterea pana la 10 ani a 3 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si iesirea la pensie la limita de varsta in 16 martie 2013.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani din 16 martie 2009, la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 29 ani si 6 luni pe care trebuie sa-l indepliniti la data pensionarii anticipate partiale.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Referitor la perioada lucrata cu fractiuni de norma nu cunoastem reglementarile privind lucru la domiciliu dar va putem preciza reglementarile legii pensiilor 3/1977 care se aplica in acea perioada :
Art. 20 alin. (5) “Pentru persoanele care au fost incadrate sa lucreze, potrivit legii, cu program redus, vechimea in munca se ia in considerare proportional cu timpul lucrat”.
Art. 20 alin. (6) “Perioada in care o femeie a fost incadrata, cu program redus, potrivit legii, pentru ingrijirea copiilor in varsta de pana la 6 ani, se socoteste ca timp integral”.
Deci dupa parerea noastra depinde de modul de motivare al trecerii la program redus, daca acest motiv s-a consemnat ca fiind cel pentru ingrijirea copiilor aveti dreptul la recunoasterea integrala a perioadei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1