Subiect "INFORMATII" Deschis de STANCA N. la data: 02/22/2009 1:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
INFORMATII
Scris de: STANCA N. la data: 02/22/2009 1:13pm
Gen:F
Data nasterii:25.01.1959
Stagiul de cotizare:5 ANI IN ROMANIA
Alte date:
Intrebare:LUCREZ IN ITALIA CA MENAJERA CU CONTRACT DE MUNCA DIN ANUL 2005.CAND VOI IESI LA PENSIE IN ITALIA SI MA VOI REINTOARCE IN ROMANIA CUM MI SE VA CALCULA PENSIA? SE VOR CUMULA ANII MUNCITI IN ROMANIA CU ANII DIN ITALIA SAU VOI PRIMI PENSIE DE LA FIECARE STAT IN PARTE?
MULTUMESC!
Re: INFORMATII
Scris de: la pensie la data: 02/23/2009 4:43am
In Romania conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 25 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Perioadele lucrate in Romania si Italia, daca au fost lucrate pe contract, sunt recunoscute reciproc numai ca stagiu in vederea deschiderii dreptului la pensie. Mai concret in Romania nu veti putea beneficia de pensie daca la data de 25 ianuarie 2019 stagiul lucrat in Romania adunat cu cel din Italia nu depaseste stagiul minim de 15 ani.
Valoarea pensiei insa se calculeaza separat pentru perioada lucrata in Romania, pentru stagiul lucrat in Romania, de catre Casa de Pensii de aici iar in Italia se calculeaza pentru stagiul lucrat in Italia, de Organizatia la care cotizati acolo. Cele doua pensii pot fi cumulate la domiciliul dv (in Romania sau in Italia ) daca cereti acest lucru la pensionare cand depuneti actele.
Actele pot fi depuse pentru pensile din ambele tari fie in Romania fie in Italia in functie de unde veti avea domiciliul in momentul pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1