Subiect "reducerea varstei standard de pensionare" Deschis de ionut anghel la data: 05/12/2008 9:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei standard de pensionare
Scris de: ionut anghel la data: 05/12/2008 9:26am
Intrebare: Data nasterii:[b]august 1952
Stagiul de cotizare:peste 35 de ani;[/b]
Alte date: [b]22 de ani in conditii deosebite(grupa a II-a);
sexul masculin [m].[/b]
Intrebare:
1. cu cati ani se va reduce varsta standard de pensionare, conform legislatiei in vigoare?;
2. in ce an, luna am dreptul sa-mi depun cererea de pensionare?;
3. Cerere trebuie depusa de catre unitatea angajatoare sau in acest caz trebuie depusa de catre mine(persoana care doreste reducerea varstei standard de pensionare).
Re: reducerea varstei standard de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/12/2008 10:10am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si conform datei de nastere, fara reducerea pentru grupa de munca, aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru
Grupa a II a a fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/2001 cu conditii deosebite. Pentru stagiul lucrat in aceasta grupa aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani, iar stagiul complet de cotizare nu se reduce. Stagiul complet de cotizare este conditie pentru a beneficia de reducere dar dv il indepliniti. Calculul l-am facut cu programul de calcul al reducerii varstei de iesire la pensie si a stagiului complet de cotizare de pe site-ul nostru.
Deci aveti dreptul sa depuneti cerere la angajator sa va intocmeasca si sa trimita la Casa de Pensii, dosarul de pensie de limita de varsta in august 2012 la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1