Subiect "calcul diminuare pensie pentru limita de virsta" Deschis de Cercel Nicoleta la data: 02/23/2009 7:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul diminuare pensie pentru limita de virsta
Scris de: Cercel Nicoleta la data: 02/23/2009 7:05am
Gen:F
Data nasterii:5 decembrie 1955
Stagiul de cotizare: 30 de ani impliniti la 1 noiembrie 2008
Alte date:
Intrebare: Cu ce procent se va diminua pensia anticipata partiala la care as avea dreptul la implinirea virstei de 55 de ani daca in acel moment voi avea peste 2 ani de la implinirea stagiului de cotizare de 30 de ani
Re: calcul diminuare pensie pentru limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 02/23/2009 10:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 05 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica in 05 decembrie 2010 indeplinind si conditia de vechime de peste 30 ani la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca veti cere pensie anticipata partiala in 05 decembrie 2010 pentru o anticipare de 60 luni si pentru 2 ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare veti avea o diminuare a pensiei cu 24 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1