Subiect "stagiul complet de cotizare" Deschis de Donciu Giorgeta la data: 02/23/2009 7:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stagiul complet de cotizare
Scris de: Donciu Giorgeta la data: 02/23/2009 7:28am
Gen:M
Data nasterii:12.04.1950
Stagiul de cotizare:28 ani 10 luni grupa I;1 an 7 luni militar
Alte date:pensionat in 2000 la 50 ani
Intrebare:Este vorba de sotul meu care in mai 2000 a fost pensionat cu 1,87 puncte fara sporuri;in 2004 cand am depus adev.pt sporuri,in loc sa primeasca o majorare,ia scazut punctajul la 1,44.
La primul calcul nu am buletinul de calcul,dar la al doilea il am si impartirea nr.total de puncte s-a facut la 30 ani(toti anii cotizati)nu la 25 ani cat era stagiul complet de cotizare(calcul facut cu programul dv) Considerati ca s-a facut o greseala?Pot sa cer o revizuire? Mii de multumiri!
Re: stagiul complet de cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/23/2009 11:50am
Sotul dv iesind la pensie la limita de varsta a benefiat de urmatoarele:
-Reducerea varstei de pensionare datorita stagiului in grupa I de munca.
-Un spor de 14 ani de vechime pentru stagiul in gr I
-Valoarea pensiei nu a fost calculata prin calculul unui punctaj ci prin raportarea la salariul mediu pe 5 ani din ultimii 10 ani inainte de pensionare.
Calculul punctajului de 1,87 nu s-a facut la iesirea la pensie ci s-a facut dupa aprilie 2001 cand s-a impartit valoarea pensiei la valoarea punctului de pensie de atunci care a fost de 1.597.232 lei.
Cand ati depus adeverinta de sporuri in 2004 (noi credem ca in 2005) s-a facut recalcularea pensiei luanduse in calcul salariile pe toata perioada lucrata.
Nu putem sa va asiguram ca recalcularea a fost facuta corect. Aceasta verificare o puteti face dv introducand in programul “Calcul pensie” datele din buletinul de calcul pe care l-ati primit la recalcularea din 2005.
Aceasta situatie de diminuare a punctajului mediu al pensiei se intalneste frecvent la pensionarii iesiti la pensie inainte de aprilie 200i, au avut un stagiu de lucru mai mic si au avut media salariului pe cei 5 ani, intrati in calcul la primul calcul, mai mare decat media salariului pe intreaga perioada lucrata.
Referitor la stagiul complet de cotizare cu care se calculeaza punctajul mediu al pensiei va precizam urmatoarele:
In general barbatii care s-au pensionat inainte de 1 aprilie 2001 au avut stagiul total de cotizare de 30 ani. Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Pensionarii al caror stagiu de gr I a fost echivalat cu conditii speciale au dreptul si la reducerea stagiului complet de cotizare pe langa reducerea varstei standard de cotizare de care au dreptul cei care al caror stagiu de cotizare de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite.
Deci pentru a vedea daca s-a comis o eroare trebuie sa va interesati la angajatorul unde a lucrat in gr I si daca acel loc de munca a fost echivalat cu conditii deosebite atunci este corecta utilizarea stagiului complet de cotizare de 30 ani iar daca a fost echivalat cu conditii speciale s-a comis o eroare si puteti sa cereti o revizuire a calculului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1