Subiect "pensie pentru limita de varsta din pensie handicap gr.3" Deschis de radu gheorghe la data: 02/25/2009 12:25pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie pentru limita de varsta din pensie handicap gr.3
Scris de: radu gheorghe la data: 02/25/2009 12:25pm
Gen:masculin
Data nasterii:26 06 1949
Stagiul de cotizare:15 ani 8 luni si 15 zile din care grupa aIIa 3 ani si 9 luni cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta
Alte date:m-am pensionat pe caz de boala in anul1994 luna oct'
Intrebare:va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta si daca mai pot fi chemat la revizia medicala si pana cand.Va multumesc f f f mult.
Re: pensie pentru limita de varsta din pensie handicap gr.3
Scris de: la pensie la data: 02/26/2009 4:56am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, din 26 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 6 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
La revizia medicala dupa parerea noastra trebuie sa va prezentati pana in anul 2013 deoarece nu puteti fi scutit decat in ultimii 5 ani inainte de iesirea la pensie la limita de varsta daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni. Dv adaugand la stagiu de cotizare perioda de pensie de invaliditate nu indepliniti acest stagiu complet decat cu 6 luni inainte de pensionarea la limita de varsta.
Insa noi credem ca dv la iesirea la pensie la limita de varsta este posibil sa aveti o problema, deoarece este probabil ca pensia la limita de varsta sa fie mai mica decat pensia de invaliditate si in acest caz aveti dreptul sa optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate. Pentru a putea vedea daca este asa trebuie sa va adresati cuiva care poate analiza situatia. Noi nu putem face aceasta analiza deoarece nu avem datele necesare care sunt continute in decizia de pensie de invaliditate. Daca nu gasiti o persoana care poate sa va ajute ne comunicati si va spunem noi ce date avem nevoie pentru analiza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1