Subiect "Durata rezolvare dosar" Deschis de Apostolescu la data: 01/15/2015 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Durata rezolvare dosar
Scris de: Apostolescu la data: 01/15/2015 6:35am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cat trebuie sa dureze până se rezolva un dosar de pensie? Care este termenul maxim pentru acest lucru.
Soția mea a depus dosarul de pensionare astăzi, 15 ianuarie 2015, la o casă de pensii locală. I s-a spus că decizia va veni prin august. Vreau să stiu exact acest lucru pentru a face reclamatie la ministerul muncii. Iata mai jos scrisoarea
trimisă de mine astăzi la CNPP dar trebuie sa astept 30 de zile răspunsul. Poate aici îl primesc mai repede.

În atenția doamnei președinte al CNPP, Ileana Ciutan

Doamna Ileana Ciutan

Nu vreau sa reclam pe nimeni înainte de a obţine toate lămuririle necesare. Întrebarea mea se referă la termenul maxim de rezolvare al unui dosar de pensii pentru limita de vârstă.
Nu mi se pare normal ca aceste dosare să se rezolve în 3-4 luni atâta timp cât s-au cheltuit foarte mulţi bani pentru scanare şi arhivare electronică a cărţilor de muncă. În acelaşi timp toată evidenţa din 2011 până astăzi a fost făcută electronic. În cazul în care acest termen de minim 3 luni, care uneori ajunge şi la 5 luni, este unul stipulat prin lege v-aş ruga să iniţiaţi demersurile necesare pentru modificarea acestuia pentru ca mi se pare o insultă la adresa viitorilor pensionari ca să aştepte atât. Din ce trăiesc aceștia o atât de mare perioadă?

Aceste ştampile, din imagine, sunt puse pe coperta fiecărei cărţi de muncă procesate. Nu văd de ce să dureze atât de mult când eu folosind cu programul de pe site-ul http://www.lapensie.com/ , unde am introdus datele, am aflat rezultatul în 3-4 ore. Chiar şi 30 de zile mi se par prea mult, dar pare a fi un termen rezonabil. După 30 de zile ar trebui să se trimită decizia de pensionare. Verificarea ar trebui să se facă mai repede pentru că se iau înregistrările din arhiva electronică si se calculează instantaneu.
Am văzut la o casa de pensii locale când o doamnă angajată acolo făcea calculele pe hârtie cu creionul pentru cineva ca să vadă daca îi poate primi sau nu dosarul de pensie.

Re: Durata rezolvare dosar
Scris de: la pensie la data: 01/16/2015 3:12am
Conform art 106 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 termenul de emitere a deciziei de admitere a dosarului, a deciziei de pensionare sau de respingere a dosarului este de 45 de zile de la depunere.
Perioada care depaseste acest termen se datoreaza unor cauze birocratice printre care sunt si unele obiective si anume cele referitoare la numarul de dosare in lucru si personalul disponibil care face aceste calcule.
Sunt convis ca si doamna presedinte a CNPP ar dori sa se scurteze acest termen insa lupta cu birocratia mai este inca foarte grea desi in prezent beneficiem de mijloace moderne de calcul asa cum observati si dv.
Ne onoreaza faptul ca ati luat ca element de comparatie site-ul nostru dar sa stiti ca pe dv nu va ajuta mult aceasta.
Ref: pensie anticipata si penalizare
Scris de: VALERIU RADULESCU la data: 01/21/2015 7:25am
Gen:M
Data nasterii:04.03.1955
Stagiul de cotizare:16.11.1972-27.03.1973; 08.06.1973 - prezent.
Alte date: conditii normale de munca.
Intrebare: Cand pot iesi la pensie anticipat. Daca este cazul aplicarii unei penalizari pentru pensie anticipata, care este cuantumul si cand inceteaza aplicarea acesteia.
Re: Durata rezolvare dosar
Scris de: la pensie la data: 01/23/2015 3:42am
Pentru Valeriu Radulescu
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani adica in 04 martie 2015
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani (va lipsesste cca 1 an si 1 luna).
Re: Durata rezolvare dosar
Scris de: Ioana la data: 01/19/2018 11:16am
Intrebare:Cele 45 de zile sunt lucratoare sau se numara toate zilele lunii?
Re: Durata rezolvare dosar
Scris de: la pensie la data: 01/19/2018 1:28pm
Pentru Ioana
Perioada prevazuta in legea pensiilor pentru rezolvare dosar este de 45 zile calendaristice nu lucratoare.
Dupa opinia noastra aceasta diferenta nu are importanta daca nu este respectat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1