Subiect "pensie anticipata" Deschis de mariana la data: 05/15/2008 4:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: mariana la data: 05/15/2008 4:15am
Data nasterii:16.02.1954
Stagiul de cotizare:35 ani, 5 luni
Alte date:pensie de invaliditate grad III, 01.11.2007-07.07.2008

Intrebare:
In completare la subiectul anterior mentionez ca am grupa 2 pentru o perioada de 9 ani si 9 luni. De asemenea, am 4 copii.
Cu referire la raspusul de mai jos scris de: la pensie la data: 05/10/2008 10:13pm va rog sa clarificati, daca este posibil, ultima propozitie "Obligatia de a va prezenta la expertiza medicala inceteaza din octombrie 2008". Sa inteleg ca daca optez in continuare pentru pensia de invaliditate obligatia mea de a ma prezenta la expertiza medicala periodica inceteaza incepand cu Octombrie 2008 urmand sa primesc pensia de invaliditate pana la implinirea varstei de pensionare fara alte expertize?
Multumesc

Necunoscand situatia dv exacta privind stagiul potential acordat la pensia de invaliditate suntem de parere ca este preferabil sa optati, daca este posibil, pentru primirea in continuare a pensiei de invaliditate care desi are un dezavantaj ca trebuie sa mergeti periodic la expertiza medicala presupunem ca este mai mare decat cea anticipata partiala, iar la pensia la limita de varsta pe perioada stagiului potential primiti 0,4 puncte anual. Obligatia de a va prezenta la expertiza medicala inceteaza din octombrie 2008.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/15/2008 9:39am
Mai intai o precizare. Data de cerere a pensiei anticipate partiale este octombrie 2008 nu 2007 asa cum din cauza unei erori de tastare am scris in raspunsul anterior.
Pentru datele suplimentare date raspunsul se modifica astfel: Pentru lucru in gr a II a care prin Hotararea de Guvern 261/2001 a devenit conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni. Iar pentru faptul ca ati nascut si crescut pana la 10 ani 4 copii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani. Aceste reduceri nu se pot cumula asa ca este bine sa o alegeti pe cea cu 2 ani. Reducerile au fost calculate cu programul „Reducerea varstei de pensionare" de pe site-ul nostru.
In aceste conditii aveti dreptul la pensie la limita de varsta, a trecerii de la pensia de invaliditate sau pensia anticipata partiala la pensia la limita de varsta in octombrie 2011.
Referitor la obligatia de a va prezenta la expertiza medicala dupa octombrie 2008 va redam prevederea legii 19/2000 in acest sens:
Art 62
(7) Nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care:
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1