Subiect "calculul pensiei" Deschis de titi marina la data: 05/16/2008 8:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei
Scris de: titi marina la data: 05/16/2008 8:50am
este adevarat ca, la stabilirea pensiei se ia in calcul numai salariul inscris in cartea de munca? Dar, cei care au lucrat in acord si au platit CAS la valoarea realizarilor, nu sunt indreptatiti sa primeasca pensie la nivelul contributiei? In situatia in care, asa cum am aflat, se ia in calcul numai salariul din cartea de munca, aveti cunostinta de actiuni in justitie pentru recalcularea pensiei la nivelul contributiei? Care a fost finalitatea acestor actiuni? Multumesc anticipat
Re: calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 05/16/2008 8:51am
In principiu calculul pensiei trebuie sa se faca conform contributiei CAS a fiecarui salariat.
Dupa aprilie 2001 cand evidenta contributiilor se face in format electronic de Casa de Pensii acest principiu ar trebui sa fie 100 % respectat. In acest sens aveti posibilitatea sa verificati corectitudinea prin acele scrisori periodice pe care Casa de Pensii are obligatia sa le trimita asiguratilor.
Problema complicata este inainte de aprilie 2001 cand au existat o multitudine de nereguli in incasarea si evidenta CAS-ului. Reglementarile privind sumele din care trebuia sa se retina CAS precum si pentru inregistrarea in cartile de munca au fost schimbate foarte des iar cei care le aplicau erau si ei cu pregatire diversa.
Pentru a corecta erorile in acest sens privind evidenta sporurilor cu caracter permanent s-a dat posibilitate eliberarii de catre angajator a unor adeverinte. Dar si in acest caz au ramas destule situatii necorectate.
Lucru in acord este una din situatiile nerezolvate. Dar in acest caz daca s-a retinut CAS din tot castigul in acord cred ca vina o poarta angajatorii care nu au respectat reglementarile in domeniu.
De actiuni in justitie nu avem cunostinta. Pentru aceasta trebuie mai intai identificat vinovatul. Casele de pensii sunt acoperite de legislatie iar peste erorile comise de angajatori au trecut termenele de prescriere .
Dar cum orice lucru are un inceput puteti incerca mai intai consultarea unui avocat care sa cunoasca legislatia in domeniul pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1