Subiect "pensionare" Deschis de alexandrescu doina la data: 03/04/2009 3:25am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: alexandrescu doina la data: 03/04/2009 3:25am
Gen:masculin
Data nasterii:23.09.1949
Stagiul de cotizare:42
Alte date:12 ani de munca grea
Intrebare:doresc sa stiu daca sotul meu beneficiaza de reducere avand 12 ani munca grea stiind ca se scad 3 ani (65-3=62)mai direct poate iesi la 60 ani la pensie anticipata /partiala .
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 03/04/2009 8:00am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 23 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu exista grupa de munca “munca grea” grupele de munca pentru care se acorda reduceri de varsta sunt grupele I si II inainte de 1 aprilie 2001 si grupele “conditii deosebite” sau “conditii speciale” dupa aceasta data. Pentru a va putea spune daca beneficiaza de reducerea varstei de pensionare pentru conditiile de munca, trebuie sa intrebati la intreprinderea la care a a lucrat daca locul de munca a fost incadrat in grupele de munca amintite mai sus.
Fara grupe de munca poate cere pensie anticipata partiala la varsta de 59 ani si 10 luni cu o anticipare de 5 ani adica dupa 23 iulie 2009 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare de 34 ani si 8 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Daca cere pensie anticipata partiala in 23 iulie 2009 pentru 60 luni de anticipare si stagiul de cotizare mai mare cu peste 7 ani decat stagiul complet de cotizare, diminuarea pensiei fata de pensia la limita de varsta este cu 9 %.
Daca are grupe de munca acest procent de diminuare se micsoreaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1