Subiect "alocatia de sprijin" Deschis de ELISEI FLORICA la data: 03/04/2009 8:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
alocatia de sprijin
Scris de: ELISEI FLORICA la data: 03/04/2009 8:05am
Gen:M
Data nasterii:23.12.1948
Stagiul de cotizare:42 ani si 2 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti daca perioada cit a beneficiat de alocatie de sprijin se ia in calcul la determinarea stagiului de cotizare pentru pensia anticipata.Va multumesc!
Re: alocatia de sprijin
Scris de: la pensie la data: 03/05/2009 7:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 23 iulie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata poate cere cu anticipare de 5 ani adica dupa 23 iulie 2008 daca are un stagiu de cotizare mai mare de 44 ani si 2 luni pe care nu o indeplineste daca in stagiul precizat de dv de 42 ani si 2 luni ati inclus si perioada cu ajutor de somai si cu ajutor de integrare profesionala.
Conform legii 1/1991, revizuita si republicata in 14 09 1994, art.15 numai perioadele cat a primit ajutor de somaj sau ajutor de integrare profesionala constituie vechime in munca nu si perioada in care a beneficiat de alocatie de sprijin.
Poate cere pensie anticipata partiala la aceiasi data cu cea anticipata si la aceasta se pune conditie de stagiu de cotizare mai mare de 35 ani pe care o indeplineste.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1