Subiect "Pot iesi la pensie anticipata?" Deschis de MALAGEANU FLORICA la data: 03/08/2009 1:21pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot iesi la pensie anticipata?
Scris de: MALAGEANU FLORICA la data: 03/08/2009 1:21pm
Gen:F
Data nasterii:06.06.1954
Stagiul de cotizare: 20 ANI
Alte date: Am o vchime in munca de doar 20 ani.
Intrebare:As dori sa stiu si eu daca pot iesi la pensie anticipat daca nu am stagiu minim de cotizare si am doar 20 ani lucrati. Am Avut o situatie mai speciala si am avut grija de mama mea fiind bolnava la pat.
Se poate iesi la pensie daca nu am stagiu minim.
Si inca ceva, daca as putea beneficia de jumatate de pensie de la sotul meu care a decedat. Cum se procedeaza si daca se poate macar jumatate de pensie de urmas sau trebuie sa astept pana la limita de varsta.

Va multumesc
Re: Pot iesi la pensie anticipata?
Scris de: la pensie la data: 03/09/2009 8:52am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de 14 ani 6 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. La pensia la limita de varsta se pune numai conditia de varsta si ca stagiul dv sa fie mai mare de 14 ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala nu puteti cere, cu anticipare de 5 ani, deoarece pentru pensie anticipata aveti nevoie de stagiul de cotizare mai mare de 39 ani si 6 luni iar pentru pensie anticipata partiala trebuie ca stagiul dv de cotizare sa fie mai mare de de 29 ani si 6 luni conditii pe care nu le indepliniti.
Deasemeni pensie de urmas nu puteti obtine decat atunci cand aveti varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1