Subiect "pensionare anticpata" Deschis de cristina la data: 03/09/2009 7:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticpata
Scris de: cristina la data: 03/09/2009 7:23am
Gen:F
Data nasterii:12.07.1955
Stagiul de cotizare:30 de ani in august 2009(de la terminarea studiilor universitare)
Alte date:Am urmat cursurile unei facultati tehnice de 5 ani iar din 1979 am lucrat . Nu am beneficiat de grupa de munca, doar de un spor de conditii nocive, care nu stiu daca conteaza.
Intrebare:Pot iesi la pensie antipat in 2010, in ce conditii, cu ce penalitati
Va multumesc
Re: pensionare anticpata
Scris de: la pensie la data: 03/09/2009 9:37am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. La pensia la limita de varsta se pune numai conditia de varsta si ca stagiul dv sa fie mai mare de 14 ani si 6 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica din 12 iulie 2010 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Astfel daca cereti pensie anticipata in 12 iulie 2010 pentru o anticipare de 60 luni si cu stagiul de cotizare mai mare cu 6 ani peste stagiul complet de cotizare (daca lucrati in continuare) veti avea o reducere a pensiei cu 12 %.
Sporul de conditii nocive se ia in calcul numai la punctajul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1