Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de mihu eugenia la data: 03/09/2009 2:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: mihu eugenia la data: 03/09/2009 2:19pm
Gen:f
Data nasterii:21 aprilie 1955
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:am lucrat in conditii normale de munca
Intrebare:am dreptul la pensie anticipata partiala? cei 5 ani se scad din 58 ani si 6 luni, cat este varsta standard de pensionare in aceasta luna sau din 60, cat e varsta standard de pensionare? multumesc
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 03/10/2009 4:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 21 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala la varsta de 55 ani cu o anticipare de 5 ani adica din 21 aprilie 2010 indeplinind si conditia de stagiu de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Cei 5 ani se scad din varsta standard a celui pensionat iar aceasta depinde de data de nastere.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1