Subiect "CERERE DEROGARE" Deschis de CHIVU CONSTANTIN la data: 03/09/2009 4:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
CERERE DEROGARE
Scris de: CHIVU CONSTANTIN la data: 03/09/2009 4:02pm
Gen: masculin
Data nasterii: 12.10.1950
Stagiul de cotizare: 40.6 ani, din care contributie la fondul de pensii de 39.2 ani
Alte date: Mentionez ca din acesti 39.2 ani am 28 de ani si 9 luni in grupa a II a de munca
Intrebare: Din pacate, incepand cu data de 1 aprilie 2009, compania face disponibilizari in masa si eu ma aflu pe lista de disponibilizati. Asadar, va rog sa imi spuneti daca trebuie sa imi fac dosarul de somaj pentru cateva luni sau sa cer derogare sa ies la pensie mai devreme. Este posibil acest lucru? Din calculele mele ar fi trebuit sa ies la pensie prin luna mai a acestui an. Va multumesc frumos!
Re: CERERE DEROGARE
Scris de: la pensie la data: 03/10/2009 10:16am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 12 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 28 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare cumuland in total un stagiu de cotizare de 46 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru stagiu in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 12 aprilie 2009, indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de peste 35 ani.
Nu exista posibilitate de a cere derogare cum spuneti dv. Daca numai pentru cateva luni angajatorul va face formele pentru trimitere in somaj credem ca trebuie acceptate iar in data cand aveti conditiile de pensie la limita de varsta organizatia care va plateste drepturile de somaj are obligatia sa va intocmeasca dosarul de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1