Subiect "completarea cartii de munca la varsta pensionarii" Deschis de Vranceanu Doina la data: 05/21/2008 10:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
completarea cartii de munca la varsta pensionarii
Scris de: Vranceanu Doina la data: 05/21/2008 10:26am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! Sotul meu doreste sa iasa la pensie anticipata partial din armata. Are o vechime de 10 ani ca militar si de 9 ani in viata civila. Vechimea in serviciu este de 22 ani, In urma comisiei de expertiza medicala este incadrat intr-un grad de invaliditate, dar poate cere pensionarea anticipata partial datorita vechimii. Intrebarea mea este : Ce se va completa in cartea de munca de catre MIRA la pensionare? ( gradul de invaliditate sau decizia de pensionare anticipata)
Re: completarea cartii de munca la varsta pensionarii
Scris de: la pensie la data: 05/21/2008 4:35pm
Site-ul nostru are in vedere numai pensiile din sistemul public de pensii nu si pensiile militare. Pensiile militare sunt reglementate prin Legea 164/2001 cu modificarile ulterioare.
Raspunsul logic la intrebarea dv este ca daca se va opta pentru pensia de invaliditate se va trece decizia de pensie de invaliditate iar daca se va opta pentru pensia anticipata partiala se va trece decizia de pensionare anticipata partiala.
Sfatul nostru este ca la alegerea intre cele doua posibilitati sa se analizeze avantajele si dezavantajele ambelor posibilitati.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1